Paryskie muzea i galerie sztuki

0
613
views

Paryż to jedno z najbardziej znanych i cenionych przez turystów miast europejskich, każdy kto zawita nad Sekwanę przekona się, że stolica Francji w pełni zasługuje na taką opinię. Jest tutaj wiele miejsc, które warto odwiedzić, a miłośnicy sztuki z pewnością zakochają się w Paryżu bez pamięci.

Luwr – to pałac królów francuskich znajdujący się w centrum Paryża, jego początki sięgają XII w., obecnie w budynku mieści się jedno z największych muzeów świata, gdzie kolejne ekspozycje pozwalają odwiedzającym zapoznać się z największymi zabytkami sztuki, począwszy od steli z Kodeksem Hammurabiego, przez Mona Lisę Leonardo da Vinci i dzieła Rubensa, aż po dzieła Eugène Delacroix.

Centre Georges Pompidou – Centrum Pompidou to doskonały wybór dla wszystkich, którzy rozmiłowani są w sztuce współczesnej. Już sam budynek muzeum nazywany także Rafinerią jest ciekawym obiektem architektonicznym, wygląda dowiem jak „przewrócony na lewą stronę”, wszystkie instalacje tego budynku nie zostały ukryte pod elewacją, ale przeciwnie poprowadzone na zewnątrz. W centrum znajduje się także główna biblioteka publiczna Paryża, a trzy ostatnie piętra to wystawy Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Muzeum Orsay – to miejsce idealne dla każdego kto kocha Moneta, Maneta, Renoira, van Gogha czy Cézanne’a. W tym muzeum prezentowane są obrazy francuskich (i nie tylko) impresjonistów. Muzeum Orsay jest łącznikiem pomiędzy eksponatami, które można obejrzeć w Luwrze, a tymi z Centrum Pompidou. Udając się do Paryża i chcąc obcować ze sztuką, nie sposób nie odwiedzić również tego muzeum. Znajdują się tutaj dzieła malarstwa, rzeźby, fotografii, a także meble z okresu 1848–1918 r.

Opéra Garnier – Paryż to nie tylko malarstwo i rzeźba to także przedstawienia operowe i teatralne. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Paryżu, stanowi Palais Garnier, gdzie mieściła się opera narodowa, obecnie zaś podziwiać można przedstawienia baletowe. To właśnie w tym budynku toczy się akcja znanej powieści „Upiór w operze”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here